Hoşgeldin, Ziyaretçi
Sitemizden yararlanabilmek için Kayıt olmalısınız.

Kullanıcı Adınız:
  

Şifreniz:
  

Forumda Ara

(Gelişmiş Arama)

Forum İstatistikleri
» Toplam Üyeler: 424
» Son Üye: Isabelle88Irono
» Toplam Konular: 97
» Toplam Yorumlar: 112

Detaylı İstatistikler

Kimler Çevrimiçi
Toplam: 1 kullanıcı aktif
» 0 Kayıtlı
» 1 Ziyaretçi

Son Aktiviteler
Genc Futbolcu Mac Sirasin...
Forum: Spor
Son Yorum: ayhan
09-29-2018, 03:54 AM
» Yorumlar: 0
» Okunma: 271
Fifadan Domagoj Vidaya so...
Forum: Spor Haberleri
Son Yorum: izlemeler
07-08-2018, 05:17 PM
» Yorumlar: 0
» Okunma: 355
e devlet turkiye
Forum: Genel Kultur
Son Yorum: ayhan
07-08-2018, 10:11 AM
» Yorumlar: 0
» Okunma: 379
papaya meyvesi
Forum: Genel Kultur
Son Yorum: ayhan
07-08-2018, 10:05 AM
» Yorumlar: 0
» Okunma: 280
Hz.Nuh (a.s)
Forum: Din Kulturu
Son Yorum: ayhan
07-08-2018, 07:34 AM
» Yorumlar: 0
» Okunma: 377
Hz. Âdem (a.s)
Forum: Din Kulturu
Son Yorum: ayhan
07-08-2018, 07:29 AM
» Yorumlar: 0
» Okunma: 287
Müslümanlık
Forum: Din Kulturu
Son Yorum: ayhan
07-08-2018, 07:27 AM
» Yorumlar: 0
» Okunma: 274
Türkiyem Mustafa Yıldızdo...
Forum: Muzik ve Sarki Sozleri
Son Yorum: ayhan
07-08-2018, 06:23 AM
» Yorumlar: 0
» Okunma: 935
Bir De Bana Sor Erol Evgi...
Forum: Muzik ve Sarki Sozleri
Son Yorum: ayhan
07-08-2018, 06:22 AM
» Yorumlar: 0
» Okunma: 490
Ey Benim Nazlı Cananım Sa...
Forum: Muzik ve Sarki Sozleri
Son Yorum: ayhan
07-08-2018, 06:20 AM
» Yorumlar: 0
» Okunma: 330

 
  Genc Futbolcu Mac Sirasinda Hayatini Kaybetti
Yazar: ayhan - 09-29-2018, 03:54 AM - Forum: Spor - Yorum Yok

İspanya'da 18 yaşındaki futbolcu Jose Roberto Suarez, maç sırasında sahanın etrafındaki duvara çarparak hayatını kaybetti.

FC Navia takımının formasını giyen Jose Roberto Suarez'in ölümü ülkede şok etkisi yarattı. Marino de Cudillero'yla oynanan maçta şanssız bir hamle yapan Suarez sahanın çevresindeki duvara çarptı.

12 gün boyunca hastanede kalan genç futbolcu kurtarılamadı.

Bu konuyu yazdır

  Fifadan Domagoj Vidaya soruşturma
Yazar: izlemeler - 07-08-2018, 05:17 PM - Forum: Spor Haberleri - Yorum Yok

besiktasli-domagoj-vidaya-fifadan-sorust...535854.jpg

Hırvatistan’ın Dünya Kupası Çeyrek Finali'nde Rusya’yı elediği maç sonrası Beşiktaş’ın Hırvat futbolcusu Domagoj Vida’nın ‘Yaşasın Ukrayna’ açıklaması FIFA’yı harekete geçirdi.

FIFA Dünya Kupası Çeyrek Finali’nde Hırvatistan, ev sahibi Rusya’yı penaltılar sonrasında geçerek yarı finale yükseldi. Hırvat Milli Takımı’nda oynayan Beşiktaşlı defans oyuncusu Domagoj Vida, maçın 100. dakikada ülkesini 2-1 öne geçiren golü kaydetmiş, penaltı atışlarında da fileleri havalandırmıştı.

Başarılı futbolcu gösterdiği performansla göz doldururken, karşılaşmanın ardından yaptığı bazı hareketler sonrasında FIFA’lık oldu. 29 yaşındaki futbolcu, soyunma odasında çekilen videoda ‘Yaşasın Ukrayna’ diye yaptığı açıklama sonrasında FIFA, politik slogan atıldığı gerekçesiyle soruşturma başlattı.


Vida'nın bu açıklamasının görüntüsü sosyal medyada da yer aldı.

Bu konuyu yazdır

  e devlet turkiye
Yazar: ayhan - 07-08-2018, 10:11 AM - Forum: Genel Kultur - Yorum Yok

5625678ff018fb45587dafa7.jpg

Vatandaşların devlet daireleri, kamu kuruluşları, bankalar ya da hastanelerde yaptığı birçok bilgi alma, sorgulama ve ödeme işlemini yapabildiği elektronik platforma e-Devlet adı verilmektedir. Türkiye.gov.tr adresinde giriş yaparak ulaşabileceğiniz bu platformda; adli sicil kaydından adınıza açılmış davalara, Sosyal Güvenlik Kurumu sorgu ve ödeme işlemlerinden araç trafik borç sorgulamaya kadar birçok işlemi, sadece 1-2 dakika içinde e-Devlet kapısı ile sorgulayabilirsiniz.

e-Devlet Giriş

e-Devlet sistemine giriş yapabilmek için kimlik doğrulaması yapmanız gerekmektedir. Kimlik doğrulaması için 5 farklı seçenek bulunmaktadır.

  • e-Devlet şifresi: Bu yöntem ile 11 haneli T.C kimlik numaranız ve PTT şubelerinden 2 TL’ye alabileceğiniz e-devlet şifrenizi doğru bir şekilde tuşlayarak kimliğinizi doğrulayabilirsiniz.
  • Mobil imza: T.C kimlik numaranız, mobil imzanızın tanımlı olduğu cep telefonu numaranız  ve kullandığınız GSM operatörü bilgilerini girerek mobil imza yöntemi ile kimliğinizi doğrulayabilirsiniz.
  • Elektronik imza: Size ait elektronik imza kartı ile kimliğinizi doğrulayarak e-devlet kapısına giriş yapabilirsiniz.
  • T.C kimlik kartı: size ait T.C kimlik kartı ile kimlik doğrulaması yapabilirsiniz.
  • İnternet bankacılığı: Bu seçenek ile listede yer alan bankalardan birinin müşterisi iseniz, müşteri şifreniz ve T.C kimlik numaranız ile bankanızın internet şubesine girer gibi, e-devlete yönlendirilerek kimliğinizi doğrulayabilirsiniz.

e-Devlet ile Yapılabilecekler

Devlet daireleri ve Sosyal Güvenlik Kurumu ofislerinde yapabileceğiniz hemen her işlemi, elektronik ortamda e-Devlet kapısı ile gerçekleştirebilir. Adınıza açılmış davaların takibini yapabilir, plakanızın borcunu sorgulayabilir, HGS ödemelerinizi takip edebilir, emeklilik tarihinizi öğrenebilir, sigorta primlerinizi sorgulayabilir, mezuniyet belgenizi alabilir, aldığınız sağlık hizmetlerini takip edebilir, araç sorgulayabilir, adınıza tescilli araç sorgulayabilir, vergi borcunuzu sorgulayabilir, sigortacılık işlemlerinizi halledebilir, e-İmzalı belge sorgulaması yapabilir ve daha birçok farklı işlemi gerçekleştirebilirsiniz. e-Devlet ile yapabileceğiniz işlemleri https://www.turkiye.gov.tr/hizmetler sayfasından takip edebilirsiniz.

Bu konuyu yazdır

  papaya meyvesi
Yazar: ayhan - 07-08-2018, 10:05 AM - Forum: Genel Kultur - Yorum Yok

Ülkemizde pek tanınan bir meyve olmamakla beraber, Amerika, Meksika ve Avrupa ülkelerinde oldukça popüler bir meyvedir. Amerika’yı keşfeden Kristof Kolomb’un “meleklerin meyvesi” adını verdiği bu meyvenin, sağlığa ve cilde sayısız faydası bulunmaktadır. Bu meyve, sadece meyve olarak tüketilmekle kalmayıp, bazı ülke mutfaklarında yemeklerin içinde de sıkça kullanılan bir malzemedir. Kökeni Amerika’nın tropikal bölgeleri ve Güney Meksika’ya dayanan papaya, yıllar içinde tüm tropikal ülkelerde yetişen ve bolca tüketilen bir meyve haline gelmiştir.  A, B1, B2, B5 ve C vitaminleri yönünden oldukça zengin olan bu meyvenin nasıl yenileceği hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istedik.

Tropikal bir meyve olan papaya, olgunlaştığında tüketilen bir meyvedir. Papaya meyvesinin olgunlaştığını, renginin sarı ve yapısının yumuşak olmasından anlayabilirsiniz. Bu meyveyi; salatalarınızda, suyunu kokteyllerde, püresini hazırlayarak, doğrayıp süt ile birlikte tüketebilirsiniz. Onun dışında papaya, Meksika mutfağında ve tropikal bölgelerin mutfaklarında, yemeklerin içinde de sıkça kullanılan bir meyvedir.

Neden Papaya?

İyi bir antioksidan olan papaya, vitamin ve mineraller yönünden oldukça zengin bir meyvedir. A,B ve C vitaminlerinin yanı sıra; magnezyum, potasyum, pantotenik asit, lif, folat ve karoten içeren bu meyve, metabolizmanızın güçlendirilmesi ve hızlandırılmasına yardımcı olur. Düzenli tüketildiğinde yağ yakımını arttırır. Kış aylarında zayıflayan bağışıklık sistemini güçlendirmek için en iyi doğal kaynaklardan biridir. Papain adından bir sindirim enzimi içeren papaya; alerji ve yaraların tedavi edilmesinde etkilidir. Sağlıklı ve uzun bir ömür için sıkça tüketilmesi tavsiye edilir.
Not: Hamilelik döneminde bu meyveyi tüketirken dikkatli olmalısınız. Olgunlaşmamış papaya, düşüğe neden olabilir. Bu nedenle, oluşabilecek bir riske karşı hamilelik döneminde papaya meyvesinden bir süre uzak durmalısınız.

Bu konuyu yazdır

  Hz.Nuh (a.s)
Yazar: ayhan - 07-08-2018, 07:34 AM - Forum: Din Kulturu - Yorum Yok

Hazreti Âdem'den sonra insanlar çoğalmış,birçok yerleri imar etmiş;fakat Allah'ın birliğine dayanan gerçek tevhid dînîni bırakıp putlara tapınmaya başlamışlardı.Fakat kendilerine kırk veya elli yaşında bulunan Hazreti Nuh Aleyhisselâm peygâmber gönderildi.Bu muhterem peygâmberin dokuzyüzelli sene süren öğütlerini dinlemediler. Sonunda Hâzreti Nuh,Yüce Allah'ın emri ile gemi yaptı. Bu gemi tamamlandıktan sonra gökten yağmurlar yağmaya,yerden sular fışkırmaya,denizler kaynayıp taşmaya başladı,sular bütün yeryüzünü kapladı. Dağların tepelerini bile aştı. Buna "Tufan" olayı denir ki,rivâyete göre Hazreti Âdem'in yaratılışından 2242 sene sonra olmuş,5 veya 7 ay devam etmiştir.

Nuh Aleyhisselâm,Sâm,Hâm ve Yafes adındaki üç oğlu ile diğer müminleri ve uygun gördüğü hayvanlardan birer çifti gemiye almış,bunun dışında kalanlar suların içinde boğulup gitmişlerdir.Hazreti Nuh'un Yam veya Ken'an adındaki oğlu da kendisine inanmayıp bu gûnahkâr kavim arasında boğulup gitmiştir.

Daha sonra yağmurlar kesilmiş,sular çekilmeye başlamış,Hazreti Nuh'un gemisinde,Musul civarında "Cûdi" denilen dağın üzerine Muharrem'in onuna rastlayan "Aşûre" gününde oturmuştu. Rivayete göre kırkı erkek kırkı dişi olmak üzere seksen kişiden ibaret bulunan gemi halkı karaya çıkmış,Yüce Allah'ın dinine bağlı kaldıkları için selâmete ermişlerdir.

Hazreti Nuh'a ikinci âdem denir.Çünkü yeryüzündeki insanlar Tûfandan sonra bütün onun neslinden türeyip yeryüzünde dağılmış,aralarında başka başka diller meydana gelmiştir.

Rivayete göre Hazreti Nuh'un oğlu bulunan Sâm,Arapların,Farsların,Rumların,Hâm Sudan kavminin ,Yafes de Türklerin ilk babasıdır.

Hazreti Nuh,Tûfandan altmış sene veya üçyüz elli sene kadar daha yaşamıştır.

Nuh Aleyhisselâm ve diğer kimselerin çok uzun seneler yaşamış oldukları çok görülmemeli.Yüce Allah ilk insanları,hikmeti gereği çok yaşatmıştır.Allah'ın kudretine göre güçlük yoktur.Zaten varlığımızın her ânı onun kudreti ile ayaktadır. Yoksa bir an bile yaşamak mümkün değildir. Onun için Yüce Allah dilediğini uzun ömre kavuşturur. Artık bu seneleri mevsimlere çevirmeye gerek yoktur.

Tûfan olayına gelince, bu âlimlerin çoğunluğuna göre genel olmuştur. Bütün yeryüzünü kapsamıştır. En yüksek dağların tepelerinde görülen deniz hayvanlarının fosilleri de bunu kuvvetlendiriyor. Bazı âlimlere göre de, özel bir bölgede olmuştur. Yalnız Hazreti Nuh'un bulunduğu Bâbil bölgesine ve etrafına aittir. Gerçeğini Allah Tealâ Hazretleri bilir.

Bu konuyu yazdır

  Hz. Âdem (a.s)
Yazar: ayhan - 07-08-2018, 07:29 AM - Forum: Din Kulturu - Yorum Yok

Bütün insanların ilk babası ve ilk Peygamberi Adem Aleyhisselâmdır. Şöyle ki : Yüce Allah, bu âlemi yoktan var etmiş, birçok devirler geçtikten sonra da yeryüzünde insan cinsinin ilk babası olmak üzere büyük kudreti ile Hazreti Adem'in cesedini topraktan yaratmış ve onu ruhla, ilimle seçkin kılmış ve ona eş olmak için Hazreti Havva'yı yaratmıştır.

Bütün melekler Hazreti Allah'ın emri ile Âdem'e secde ettiler, yalnız meleklerin arasında yaşayan ve aslında cinlerden bulunan İblis (Şeytan), kendisinin ateşten yaratılmakla Âdem'den daha üstün olduğunu söyleyerek büyüklenmiş ve secde etekten kaçınmıştı. Bunun cezası olarak da melekler arasından kovulmuş ve lânete uğramıştır..

Yüce Allah özel bir ikram olarak Âdem ile Havva'yı cennete koymuş ve hikmeti gereği olarak cennette bulunan bir ağacın meyvesinden yemelerini kendilerine yasaklamıştı. Oysa ki, Şeytan, bir yolunu bularak cennete girmiş ve bunlara kuşku vermiş. Demiş ki: Bu meyveden yerseniz, devamlı olarak burada kalırsınız. Hem de onlara bunu yemin ederek söylemişti. Âdem ile Havva yasak durumu unutarak o meyveyi yemişler. Bunun üzerine cennetten çıkarılarak tekrar yeryüzüne indirilmişlerdir. Rivayete göre Âdem AleyhisselamSerendib adasına, Hazreti Havva da Cidde'ye indirilmiş. Sonrada Mekke civarında "Müzdelife" denilen yerde buluşmuşlardır.

Hazret Âdem ve Hazreti Havva hemen pişman oldular, tövbe edip istiğfarda bulundular. Yüce Allah tövbeleri kabul buyurmuş ve Âdem'i kendi evlat ve torunlarına Peygamber yapmıştır. Kendisine on sayfalık bir kitap vermiştir.

Rivayete göre Âdem Aleyhisselam bin sene veya dokuz yüz otuz sene yaşamıştır. Vefat edince, Serendib Adası'nda veya Mekke-i Mükerreme'de Ebu'l Kubeys Dağı'nda gömülmüştür. Nuh Aleyhisselam tarafından alınmış olan mübarek cesetlerinin sonradan Beyt-i Makdis'e gömülmüş olduğu rivayet edilmiştir.

Hazreti Âdem'den bir sen sonra da, Hazreti Havva vefat edip Cidde de veya Hazreti Âdem'in yanına gömülmüştür.

Bilindiği gibi, Yüce Allah kudret ve hikmet sahibidir, dilediğini dilediği şekilde yaratır. Onun için Âdem Aleyhisselam'ı insanların ilk babası olmak üzere mükemmel bir halde yaratmıştır, yoksa başka bir yaratıktan tekâmul (evrim) yolu ile meydana getirmiş değildir. Buna aykırı olan sözler, bir kuru görüşten ibarettir. İnsanların kadrini ve şânını bozduğu ve din bilgilerine aykırı bulunduğu için, bizce hiçbir önemi yoktur.

Âdem Aleyhisselam'dan sonra peygamberlik, Hazreti Şit'e verilmiştir. Şit Aleyhisselam, Hazreti Âdem'in en güzel ve en sevgili oğludur. Rivayete göre, Hazreti Âdem'in yaratılışından yüz yirmi sene sonra doğmuş ve dokuz yüz on iki sene yaşamıştır. Ölünce Ebu'l Kubeys Dağı'nda Hazreti Âdem'in yanına gömülmüştür.

Hazreti Şit'e peygamberlik, tevhîd ve tesbih esaslarını kapsayan, elli sayfalık bir kitap verilmiş ve Hazreti Âdem'in vasiyeti üzerine kardeşlerinin reisi bulunmuştur. Bir rivayete göre Kâbe-i Muazzama'yı Hazreti Âdem, diğer bir rivayete göre de Hazreti Şît ilk kez olarak taştan bina etmiştir.

Şît'in anlamı "Hibetullah (Allah'ın bağışı)"dır. Hazreti Âdem'e, Kabil tarafından şehid edilen Habil'e bedel olarak Allah tarafından ihsan buyurulmuş demektir. Bu zâta "Şis" de denilmektedir.

Bu konuyu yazdır

  Müslümanlık
Yazar: ayhan - 07-08-2018, 07:27 AM - Forum: Din Kulturu - Yorum Yok

Müslüman Nedir?
Müslüman = İslam olan.
İslam dinine inanmış kimselere müslüman denir.


Müslümanlık Nedir?
Müslüman'ın dini ölçülerle yaşamasını ifade eden bir terimdir.
Müslüman bir kimse eğer dininin gerektirdiği şeyleri yerine getirmekte hata ve yanlışlıklar yaparsa diğer bütün müslümanlığın suçu değil, o kişinin müslümanlığında bir sorun var demektir. Her müslüman, müslümanlığını en iyi şekilde yerine getirmeye çalışmalı ve gayret göstermelidir.

Bu konuyu yazdır